Szíria üzent Amerikának: fenyegetés helyett tárgyalást kínálnak Izrael és a világ felé

Titkos megbeszélések: Szíria békülékeny hangot ütött meg Amerikával szemben, de vajon elég lesz ez a szankciók feloldásához?

A multilaterális szervezetek, a békésebb nemzetközi politika kanárijai fuldokolnak.
„Bilaterális korban élünk, amikor a nemzetközi politikában a kétoldalú kapcsolatok mindent felülírnak. A multilaterális diplomácián alapuló intézmények általában vesztésre állnak, megítélésük a bilaterális kapcsolatok bajnokai részéről lesújtó, és általában úgy tűnik, hogy a nagy nemzetközi szervezetek kora is leáldozóban.
Különösen így érződik azóta, hogy új kormányzat határozza meg a folyamatokat Washingtonban. Az Európai Unió elsőként szembesült a változás következményeivel: látványosan kimaradt az orosz–ukrán háborús konfliktus rendezését szolgáló tárgyalásokból. Kaja Kallas külügyi és biztonságpolitikai főképviselő hiába ment az amerikai fővárosba, hogy találkozzon a külügyminiszterrel, Marco Rubio minden magyarázat nélkül lemondta találkozójukat. Maroš Šefčovič kereskedelempolitikáért felelős biztossal legalább szóba álltak amerikai tárgyalópartnerei – igaz, eredmény nélküli volt az egyeztetés, mint azt az unióval szemben kivetett vámok mutatják.
Legszebb öröm a káröröm – mondják. A közvélemény azon része, amely kritikusan figyelte az Európai Bizottság utóbbi időszakban Magyarországgal szemben kifejtett tevékenységét, örömmel konstatálja a vesszőfutást, és teljes erőből támogatja a bilateralizmus újbóli térhódítását.
Úgy tűnik, a második világháború utáni rend eróziója magával rántja a multilaterális diplomácia elveit és játékszabályait, ismét a szuverén nemzetállamokat állítva kizárólagos szereplőként a nemzetközi politika színpadára. Így volt ez évszázadokon keresztül, az államalakulatok kétoldalú kapcsolatai határozták meg az emberiség történelmét. Először az első világháború után valósult meg az a javaslat, hogy multilaterális szervezetekkel próbálják elejét venni újabb háborúk kirobbanásának, sikertelenül. A Népszövetség lebénulása, majd szétesése rengeteg tanulnivaló leckét adott a második világháború utáni emberiségnek. Ám úgy tűnt, akkor, egy újabb világégés után megtanulták a leckét a döntéshozók. Jobboldaliak, baloldaliak, kereszténydemokraták és szociáldemokraták, amerikaiak és szovjetek, hívők és ateisták – még ha egy világ választotta is el őket egymástól, egy dologban egyetértettek akkor és aztán évtizedeken keresztül: a multilaterális intézmények hozzájárulnak egy jobb és békésebb világ megszületéséhez.
Akár az ENSZ-ről, akár a NATO-ról, akár az Európai Unióról, akár bármelyik másik multilaterális szervezetről van szó, mindegyikre igaz, hogy a nagyhatalmak önkorlátozására és a kis országok felülértékelésére épül a működésük. Mindegyik szervezet működtetése érdekében az Amerikai Egyesült Államok önkorlátozást vállalt, és azt a kötelezettséget, hogy olyan, nála lényegesen gyengébb és szegényebb országokkal kelljen egyeztetnie, amelyeket egyébként bármikor megfenyegethetne vagy elsöpörhetne katonai erővel.
Miért tette mindezt? Mert ő és a többi állam is egyetértett abban, hogy a multilaterális szervezetek működtetése olyan önkorlátozást követel meg, amely az egész nemzetközi politika számára egy jobb és békésebb világot eredményez. Az egész bolygón persze nem tudta kiküszöbölni a háborút, de a nagyhatalmak erővel való visszaélésének bizonyos fokig gátat szabott. A kis és kevésbé tehetős országok is okkal bízhattak abban, hogy erejükön felüli, méltányos elbírálásban részesülnek a nemzetközi kapcsolatokban.
Most ismét a bilaterális kapcsolatok időszakát éljük. A nagyhatalmak – vagy nagyobb hatalmak –fenyegetőzhetnek, zsarolhatnak, sarokba szoríthatnak kisebb és kiszolgáltatottabb országokat, őket saját magukon kívül úgysem védi meg senki.
A multilaterális szervezetek, a békésebb nemzetközi politika kanárijai fuldokolnak.
Furcsa, hogy kis hazánkban is sokan örülnek neki, bízva az erősebb hatalmakkal folytatandó kétoldalú tárgyalásokban. Nehogy hiú ábránd legyen ez is!”
A szerző közigazgatási és területfejlesztési miniszter
Nyitókép: MTI/Hegedüs Róbert